Amp mobil platformlar için geliştirilmiş bir frameworktür. Avantajı çok hızlı olması ve mobilde Google’ın amp sayfalara öncelik vermesidir.

AMP (ACCELERATED MOBİLE PAGES) NEDİR?

Mobil dünyanın hızlı gelişimi sonucunda kullandığımız mobil web siteler hayatımızın bir parçası haline geldi. Mobil siteler arttığı için http istekleri mobil web sitelerinin hızını önemli ölçüde düşürüyordu. Bunun için Google, kullanıcılara çok hızlı saniyeler içinde cevap verebilen web sayfalarına olan ihtiyacın günden güne giderek artan bir istek olacağını düşünerek bir framework geliştirdi. İlk olarak da kendi ürünlerini AMP sistemine geçirdi.

AMP NE İŞE YARAR VE NASIL ÇALIŞIR?

Mobil uyumluluk konusunda sıkıntı yaşayan web siteleri veya tamamen mobil uyumlu olduğu halde yavaş çalışan web siteleri için bu sistem çok iyi bir avantaj. Google amp ile hazırlanmış sayfaları kendi hafızasında saklıyor. Bir istek geldiğinde ilk olarak amp sayfası varsa hazır olan sayfayı hemen kulanıcıya gönderiyor. Daha anlaşılır olması açısından, eğer amp sayfanız yoksa google ye bir istek geldiğinde google bakar amp sayfası olmadığı için bu sayfanın tutulduğu server a istek gönderir. Server gelen isteği alıp ilgili sitenin kodlarını hazırlamaya başlar hazırlayınca kullanıcıya sunar. Örnekle aradaki fark daha net anlaşılmıştır sanırım.Web sitenize gelen ziyaretçi sayınız giderek azalıyor, ziyaretçi kaybediyorsanız AMP büyük avantaj. Bir diğeri de verdiğiniz reklamlara daha hızlı dönüşüm potansiyeli konusunda fayda sağlayacaktır.Artık mobil uyumluluk da internet ortamında ve sıralamada önemli bir faktör haline geldiği için AMP sistemine sahip sayfalarınızı daha üst sıralara taşıyabilir ve daha önemlisi kullanıcılarınıza anında cevap veren web siteniz ile kullanıcı ve müşteri memnuniyetlerinizi daha üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Teklif Alın