Teknolojiye Yön Vermiş Önemli Yazılımcılar

Teknolojiye yön vermiş olan önemli yazılımcılar, dünya çapında tanınmış olurken, her birinin farklı bir yazılım konusunda tecrübeleri bulunuyor.

Geçmişten günümüze teknoloji ürünlerinin daha verimli bir şekilde kullanılması için elbette ki sürekli yazılım geliştirme uzmanları çalışmalarını sürdürmektedir. Teknolojiye yön vermiş olan önemli yazılımcılar, dünya çapında tanınmış olurken, her birinin farklı bir yazılım konusunda tecrübeleri bulunuyor. Yine bu tecrübeleri ile programlama, kodlama yetenekleri, araştırma ve geliştirme yetenekleri gibi pek çok noktada birleşirken, ortaya gerçekten iyi ürünler çıkmaktadır. Yazılım konusunda ismi duyulan, insanlığa ve teknolojiye katkıda bulunan isimlerden bahsetmek gerekirse, şu kişilerden bahsetmemiz mümkün olacaktır.

Bjarne Stroustroup

Teknoloji ve yazılımları bir arada kullanan bilgisayar bilimcileri arasında Danimarka asıllı olan Bjarne Stroustroup yer alıyor. C plus plus yani, C ++ günümüzde oldukça fazla kullanılan ve ismini oldukça fazla duyduğumuz bu yazılım dili bu isim ile tanınmaktadır. Oyun motorlarında genel olarak karşımıza çıkması ile birlikte C ++ yazılım dili pek çoğumuzun karşılaştıkları arasında. Halen günümüzde pek çok üniversitede ya da bilişim eğitimlerinde C ++ eğitimi verilirken, güncelliğini yitirmemiş olduğunu görmekteyiz. Bahsettiğimiz bu isim ise üniversitede bir yazılım mühendisi olarak görev yapmaktadır. Profesör unvanı ile görev yapmaktadır.

Dennis Ritchie

Yine bilgisayar bilimcileri arasında yer alan Dennis Ritchie de pek çok farklı yazılım dillerini oluşturan C dilinin oluşumunu sağlamıştır. Günümüzde pek çok farklı isimle karşılaşmış olduğumuz bu yazılım dili Dennis Ritchie ile tanınmaktadır. Yine yazılım dili geliştiricisi olmasının yanı sıra Denniz Lünix işletim sistemi oluşturan geliştiricilerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Fakat 12 Ekim 2011 yılında hayatını kaybetmesi ile çalışmaları son bulmuştur. Dünya da yaşamı boyunca yeni bir yazılı dil kazandırmış olması ile başarıları arasında yer alıyor.

Linus Torvalds

Cep telefonlarının uydu alıcıları bulunması üzerine, elbette ki bunların yanı sıra modemlerde bulunmakta olan linüx çekirdeğinin oluşumu da önemlidir. Bunun oluşumları ve geliştirmeleri adına oldukça iyi bir rol sahibi olan Linus Torvalds yine Amerikan bir yazılım mühendisidir. Teknolojiye yön veren yazılımcılar arasında ismini oldukça fazla duyurmuş. Biliyorsunuz ki lünix çekirdeği yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun geliştiricilerinden olması ve bunun yanı sıra 2012 yılında teknolojisi akademisi tarafından da, milenyum teknoloji ödülüne layık görülmesi başarıları arasında.

Ken Thompson

Linux işletim sistemlerinin yaratıcısı ve geliştiricileri arasında bir isim daha duymak mümkündür. Ken Thompson ise yine bu isimler arasında yer almayı başarmıştır. Yine C programlama dili için öncüler arasında sayılırken, bu yazılım dillerinin geliştirilmesinde görev almıştır. Program temellerinin C dilinin yaratıcısı olarak bilinen bir isim olurken, yine tül dil hareketleri ile birlikte hizmet verebilmektedir. Bunun için ise uft-8 karakteri sınırlamasında rol oynamıştır. Bahsettiğimiz Ritchie ve Thompson isimleri, 1983 yılında aldıkları Turig ödülü ile tanınmaktadır. Bu ödül ise özel Linux işletim sisteminin tasarlaması ile onlara layık görülmüştür.

Tim Berners-Lee

İnternetin ciddi isimleri arasında yer alan Tim Berners-Lee ( www ) olayının oluşumcusudur. Yine Cern Labaratuvarı kapsamında 1989 yılında html işaret dili açısından gelişimler sağlamıştır. Yine bilgilere anında ulaşabilmemizin, internet yardımı ile izlenen videoların ve bunun yanı sıra şuan yazıları okumanızın bile bu isim sayesinde olduğu bilinebilir. En son alınan bilgilere göre ise bilgisayar bilimleri profesörü olarak görev yaptığı bilinmektedir. 

Donald Knuth

Algoritma ile ilgilenenler elbette ki bu isme kesinlikle göz atması gerekiyor. Bu analizin geliştiricisi olarak bu ismi tanımanız ve projelerine göz atmanız faydalı olabilecektir.  Pek çok farklı metematik tekniği geliştirmesinin yanı sıra bu sistemleri sistematik bir hale getirmiştir. Bunun yanı sıra en: tex sisteminin mimarı olarak bilinirken, yazı karakterlerini dizmek ve bir düzene koymak işlevlerini gerçekleştiren sistem olarak bilinmektedir. 


DMCA.com Protection Status