Domain nedir? Hosting nedir? Hosting alırken nelere dikkat etmek gerekir?

DOMAİN NEDİR?

Türkçe karşılığı “alan adı” anlamına gelen domain, web sitelerinin internetteki yani arama çubuğundaki görüntüsüdür. Kullanıcılar internette IP adreslerini yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istedikleri siteye ulaşabilirler. Peki bu domain adları nelerdir? Domain adları com, net,into gibi uzantılardır. Örneğin tsyazilim.com adresimiz bizim domainimiz yani alan adımızdır. Domain adları (ı, ö, ş, ğ, ç) gibi karakterler içermezler.Domain tescili yapabilmeniz için öncelikle bir web hosting sistemine ihtiyacınız vardır. Domain adınıza karar verdikten sonra müsait olan com, net, into gibi web uzantılarından birini alabilir web hosting sistemine yüklemenizi yapabilirsiniz. Hosting firmanızdan domainleri ücret karşılığı temin edebiliyorsunuz. Hosting firmanızdan domain aldıktan sonra artık o adın yani web sitenizin sahibi sizsiniz. Sizin bilginiz dışında hosting firması bu hakkınızı başkasına devredemez ve aktif kullanıldığı sürece internette yayınlamakla sorumludur. Örneğin; siz gece saat 3’te sitenize giriş yaptığınızda açılacaktır. Çünkü hosting firması her an hizmet vermektedir. İnternet üzerinde bir kimliğe sahip olmak istiyorsanız mutlaka bir domaininiz (alan adı) olması gereklidir. Domaini açıklarken hosting firmalarından bahsettik. Peki  hosting hizmeti nedir ve nasıl alınır bunu açıklayalım.

HOSTİNG HİZMETİ NEDİR?

Türkçe karşılığı barındırma anlamına gelen “hosting” web sitelerine ev sahipliği yapan sistemdir.  Kullanıcılar sizin sitenizin adını arama çubuğuna yazdığı zaman sayfalarınızın görüntülenmesi için bir yerde yüklü olması gereklidir. Bu hizmet aldığınız domain adlarını aktif hale getirebilmeniz için yani web sitelerinizi yüklemek için bir alan tahsis etmektedir. Bir web hosting olmadan domain almanız mümkün değildir. Ayrıca alan adınıza ait mailleri yönetemezsiniz ve siz de mail gönderemezsiniz.Web hosting firmaları müşterilerinden sundukları paket özelliklerine göre fiyatlandırma yaparlar. Firmalar da kapasitelerine göre sürekli rekabet içerisindedirler. Hosting hizmeti alırken dikkat edilecek bazı noktalar şunlardır:Hız: Sitenizin hızı bilgisayarınızın yeterli güce sahip olmamasındadır ya da hosting hizmetinden aldığınız server dan kaynaklanan sorunlardır.Site için verilecek alan: Hosting hizmeti almadan web sitenizin ihtiyacını belirleyin ve böylece ne kadar disk alanına ve aylık trafiğe ihtiyacınız olacağı gibi. Hosting firmaları size verilecek alan boyutuna göre farklı ücret almaktadır. Bundan dolayı site içeriğiniz geniş kapsamlı ise sitenize uygun oranda bir alan talep etmelisiniz.Desteklediği programlar ve özellikleri: Kullandığınız programların kiralamış olduğunuz sunucu tarafından desteklenebilir olması önemlidir.Hosting, hızlı ve güvenilir bir sunucuda olmalı ve bu sunucuda panel ve yazılımlar kaliteli olmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet almış olursunuz. Biz de sizlere bu konuda isteklerine uygun şekilde yarımcı olmaya hazırız.

Hız: Sitenizin hızı bilgisayarınızın yeterli güce sahip olmamasındadır ya da hosting hizmetinden aldığınız server dan kaynaklanan sorunlardır.
Site için verilecek alan: Hosting hizmeti almadan web sitenizin ihtiyacını belirleyin ve böylece ne kadar disk alanına ve aylık trafiğe ihtiyacınız olacağı gibi. Hosting firmaları size verilecek alan boyutuna göre farklı ücret almaktadır. Bundan dolayı site içeriğiniz geniş kapsamlı ise sitenize uygun oranda bir alan talep etmelisiniz.
Desteklediği programlar ve özellikleri: Kullandığınız programların kiralamış olduğunuz sunucu tarafından desteklenebilir olması önemlidir. Hosting, hızlı ve güvenilir bir sunucuda olmalı ve bu sunucuda panel ve yazılımlar kaliteli olmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet almış olursunuz. Biz de sizlere bu konuda isteklerine uygun şekilde yarımcı olmaya hazırız.